• .

Berat Kandili

En son güncellendiği tarih: May 5

   Yüce rabbimizin inâyetiyle Salı’yı çarşambaya bağlayan gece Berat Kandilini idrak edeceğiz. Bu gecenin bize verdiği en önemli mesajı mü’minlerin af ve bağışlanmaya nâil olmalarıdır. Berat gecesi, Yüce Rabbimizin affına nâil olabilmekiçin, tüm benliğimizle O’na yönelme, tevbe ve dua zamanıdır; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimize dair ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır.  Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde: Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek şafak sökünceye kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu, bize haber vermiştir.. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)


     Tüm insanlık olarak karşılaştığımız şu salgın hastalıktan kurtulmak için, bir taraftan gerekli hijyenik tedbirlerimizi alırken bir taraftan da Yüce rabbimizin engin rahmetine sığınalım. O’ndan bu musibeti üzerimizden defetmesini niyaz edelim. Mazlum ve mağdurların, zorda ve darda kalmışlara, yoksullara, kimsesizlere maddî manevi yardım elini uzatalım. Dua ve yakarışlarımız sadece kendimiz için değil herkesi kuşatcı olsun. Zira Peygamberimiz, Mü’minin, Mü’min kardeşinin gıyâbında yapacağı duanın makbul olacağını bizere haber veriyor.

    Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslâm âleminin mübarek Berat Kandillerini tebrik ediyor; Onbir ayın sultanı Ramazan-ı şerif ayına huzur ve içinde girmeyi Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Ali ÇELİK

06 Nisan 2020, Pazartesi 14:016 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kurban Bayramı Mesajı

Covid 19 salgın hastalığı sebebiyle Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, Kurban Bayramı’na da bayramların getirdiği sevinç ve huzuru doyasıya yaşayamamanın hüznü içerisinde mahzun ve mükedder olarak ulaşt

Profdralicelik.com | 2020 Akademik İlahiyat